Poznajemy nasze pożywienie i artykuły spożywcze w sklepie


Dnia 29.02.2024 roku uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Specjalnej wybrali się do miejscowego marketu „LIDL”, aby poznać wyposażenie sklepu, pracę ekspedientek i innych pracowników oraz poobserwować klientów robiących zakupy. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali szeroki asortyment znajdujący się na półkach w sklepie oraz produkty w zamrażarkach. Wizyta związana była z  tygodniowym tematem pracy „Poznajemy nasze pożywienie i artykuły spożywcze w sklepie”. Celem wyjścia było zapoznanie uczniów z pracą ekspedientki oraz towarami sprzedawanymi w sklepie. Ponadto zwrócono uczniom uwagę na sposób robienia zakupów oraz używanie zwrotów grzecznościowych. Pani kierownik oprowadziła nas po sklepie i omówiła najważniejsze asortymenty. Wizyta ta była zarówno doskonałą lekcją pod względem właściwego zachowania się w miejscu użyteczności publicznej, jak również ogromną frajdą dokonania w nim wspólnego zakupu. Na zakończenie dokonaliśmy drobnych zakupów, według zrobionej własnej listy w koszyku. Dzieci zrobiły małe zakupy oraz uczyły się jak samodzielnie skasować je na kasie samoobsługowej, a następnie jak za nie zapłacić. Wyjście to dostarczyło naszym uczniom wielu pozytywnych wrażeń, wzbogaciło je o nowe informacje i doświdczenia. Organizatorem wyjścia była Milena Wiśniewska.

Wystawa kartek „Walentynkowe serduszka”


Walentynki to Dzień Zakochanych obchodzony 14 lutego, czas miłości i celebrowania wspólnych chwil z bliskimi. Każdy z nas doskonale wie, że miłość powinno okazywać się każdego dnia. Jednak pod natłokiem codziennych obowiązków zdarza nam się o tym zapomnieć. Luty jest doskonałym miesiącem, aby obdarzyć bliskie nam osoby dodatkową dawką miłości i poświęcić jej więcej czasu. Z tej okazji zorganizowano w Zespole Szkół Specjalnych wystawę kartek „Walentynkowe serduszka”, której celem było:

  • kultywowanie tradycji walentynkowej,
  • zachęcanie uczniów do okazywania uczuć innym osobom,
  • rozwijanie poczucia estetyki, pomysłowości i kreatywności,
  • kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnymi technikami plastycznymi,
  • wzmacnianie integracji wśród uczniów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej i Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wykonali kartki walentynkowe z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów. Zrobiono 84 prace. Wystawę można było oglądać na holu szkolnym w dniach: 5-29.02.2024 roku. Organizatorem wystawy była Marzena Knorps, współorganizatorem Milena Wiśniewska.

Prelekcja „Dbamy o swoją higienę jamy ustnej i zdrowie”


Dnia 9 lutego 2024 roku w ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych, uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej z klas: IV i I-II wraz z opiekunami uczestniczyli w prelekcji „Dbamy o swoją higienę jamy ustnej i zdrowie”. Tym razem uczniowie spotkali się z Panią stomatolog Martą Bubrzycką-Krakowską, która na co dzień pracuje w gabinecie stomatologicznym położonym w miejscowości Bartniczka. Głównym celem tej lekcji było uświadomienie uczniom jak bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, jak i zarówno przestrzeganie zdrowej diety. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z praktycznymi narzędziami stomatologa, których używa w swojej pracy. Ponadto uczniowie mieli także możliwość nauczenia się prawidłowego mycia zębów na modelu stomatologicznym, a zarazem poprzez wykonywanie tych ćwiczeń mogli doskonalić sprawność manualną. Pani Marta w czasie wizyty w naszej klasie sprawdziła nie tylko stan zdrowia zębów wszystkim uczniom, ale także przekazała, cenne uwagi dotyczące higieny jamy ustnej. Na zakończenie prelekcji uczniowie otrzymali od Pani stomatolog piękne dyplomy, znaczki oraz szczoteczki do mycia zębów. Miało to na celu zwiększenie zainteresowania dbaniem o higienę jamy ustnej oraz zachęcenie do systematycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Uczniowie podziękowali Pani Marcie oklaskami za cenną i praktyczną lekcję, a zarazem wręczyli własnoręcznie wykonane laurki. Organizatorem prelekcji była Milena Wiśniewska.

„A ty co wybierzesz…. świat, który znasz? Czy przygodę swojego życia?”


Po przygodę, 1 lutego wybrały się klasy: I-II oraz III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Uczniowie pojechali do znanego już im kina „Bałtyk” w Rypinie na seans filmu „Akademia Pana Kleksa”. Głównymi celami wyjazdu były: promowanie i kształtowanie zasad dobrego zachowania w miejscach publicznych oraz środkach transportu zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi oraz kształtowanie wrażliwości i wyobraźni uczniów poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej. Dzięki poznaniu historii „Ady Niezgódki”, „Alberta” czy „Serdelka” uczniowie odbyli wspaniałą lekcję empatii i tolerancji. W tytułowej Akademii poznali świat bajek, mogli zaobserwować odwieczną walkę dobra ze złem. Na moment mogli się przenieść do historii „Dziewczynki z zapałkami”, „Alicji w Krainie Czarów” czy „Królewny Śnieżki”. Przekonali się, że dzięki jednemu małemu guzikowi można zmienić świat – wystarczy mieć wyobraźnię. Ach, jak miło jest się przenieść czasami w taki kolorowy świat. Organizatorem wyjazdu była Dominika Abram