Warsztaty – Akademia Alternatywnego Rozwoju ,,Rozwiń Skrzydła”


Dnia 7 kwietnia 2025 r. w Zespole Szkół Specjalnych  w ramach zajęć rewalidacyjno-wychowawczych odbyły się warsztaty prowadzone przez Panią Agnieszkę Gibas i Panią Ewelinę Woźniak z Akademii Alternatywnego Rozwoju ,,Rozwiń Skrzydła”. W warsztatach brali udział uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych  wraz z rodzicami. Zajęcia obejmowały działania plastyczne polegające na zdobieniu jajek farbami oraz zabawy integracyjne z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Celem warsztatów było wspieranie rozwoju psychoruchowego uczestników, stymulacja zmysłów, rozwijanie ekspresji twórczej oraz wzmacnianie relacji rodzinnych. Dodatkowym założeniem było kształtowanie umiejętności społecznych oraz promowanie aktywnego udziału rodziców w procesie rewalidacyjnym. Uczestnicy z radością włączali się w proponowane aktywności, wykazywali radość z tworzenia wielkanocnych kompozycji, a także chętnie współpracowali zarówno z rówieśnikami, jak i z dorosłymi. Ponadto aktywny udział rodziców w warsztatach,  pozytywnie wpłynął na jakość relacji z dziećmi i umożliwił stworzenie atmosfery sprzyjającej efektywnemu oddziaływaniu terapeutycznemu. W związku z czym zajęcia miały wysoką wartość edukacyjno-terapeutyczną.

Organizatorem warsztatów była Jolanta Onak.

Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju


W dniu 04.04.2025 r. w Zespole Szkół Specjalnych  obchodzono Międzynarodowy Dzień Sportu dla Pokoju i Rozwoju. Święto to ustanowiła w 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych, a 6 kwietnia nie jest datą przypadkową – właśnie tego dnia w 1896 roku w Atenach rozpoczęły się pierwsze w nowożytnej epoce letnie igrzyska olimpijskie. Dzień ten ma na celu podkreślenie roli i potencjału sportu jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka oraz międzyludzkiej solidarności na świecie. Głównymi założeniami tego dnia są:

– promowanie pokoju i rozwoju poprzez sport,

– wspieranie idei równości i zwalczanie dyskryminacji,

– poprawa zdrowia i kondycji fizycznej,

– zwrócenie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych,

– promowanie wartości takich jak solidarność i fair play.

Dzisiejszy dzień był okazją uświadomienia sobie, że sport to nie tylko ćwiczenia fizyczne, to przede wszystkim nauka cierpliwości i umiejętność współpracy w grupie. Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych z zapałem podejmowali wysiłek wykonując wszystkie zadania na olimpijskim torze przeszkód pokonując swoje lęki. Dodatkowo każda klasa wykonała plakat na temat „Olimpijska dyscyplina sportowa”. Na zakończenie imprezy każdy uczeń otrzymał medal.

Organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Sportu dla Pokoju i Rozwoju była Mariola Klimek, natomiast współorganizatorami byli: Małgorzata Krzykalska i Rafał Kinczewski.

Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu


W  tym roku obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Zespole szkół Specjalnych trwały 3 dni – od poniedziałku 31 marca do środy 2 kwietnia.

W poniedziałek podczas zajęć uczniom każdej klasy zostały przybliżone zagadnienia autyzmu poprzez projekcje filmów tematycznych oraz prezentacji multimedialnych. W tym dniu uczniowie uczestniczyli także w pogadankach, uświadamiając sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Nie zabrakło również ćwiczeń i zabaw, dzięki którym uczniowie mogli doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby z autyzmem. Na zakończenie dnia wszyscy wykonywali  prace plastyczne – plakaty, oraz niebieskie symbole, które ozdobiły szkołę. Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

W następnym dniu w szkole odbył się apel, podczas którego jeszcze raz została przekazana uczniom tematyka autyzmu, jego symptomy oraz charakterystyczne zachowania. Uczniowie wspólnie odśpiewali hymn Niebieskich Igrzysk, oraz przedstawili tematykę swoich plakatów.  Czym jest autyzm? Czy to choroba? Czy można ją wyleczyć? Czy cierpią na nią tylko dzieci? – na te pytania w tym dniu staraliśmy się uzyskać odpowiedzi podczas apelu.

Kulminacją obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu był udział w Niebieskich Igrzyskach, które były jedną z form obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Główną ideą Niebieskich Igrzysk była:

  • Integracja dzieci z autyzmem z rówieśnikami.
  • Stworzenie możliwości spotkania i budowania wzajemnych relacji.
  • Budowanie więzi poprzez sport.
  • Promocja postawy, że każdy może być sportowcem.

Twórcą i pomysłodawcą Niebieskich Igrzysk jest Dyrektor Fundacji Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, dr Anna Budzińska. Pierwsze Niebieskie Igrzyska odbyły się w Gdańsku w 2019 roku, w których uczestniczyło około 500 osób. Niebieskie Igrzyska pokazują jak wspaniale dzieci z autyzmem mogą uczestniczyć w zajęciach sportowych i wspólnotowych. Uświadamiają one, że każdy może być sportowcem i  każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości, gdyż konkurencje drużynowe służą integracji oraz rozwijaniu i wzmacnianiu więzi.

Główne wartości, jakie niosą ze sobą Igrzyska to otwartość, tolerancja, szacunek, życzliwość, przyjaźń i pomaganie.

W bieżącym roku w akcję włączyło się ponad 500 000 osób nie tylko z Polski lecz z najdalszych zakątków świata. Ambasadorami Niebieskich Igrzysk są między innymi Natalia Partyka, czy Hubert Hurkacz. Honorowy patronat nad Niebieskimi Igrzyskami objęli: Prezydent Miasta Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, Rzecznik Praw Dziecka – Pani Monika Horna-Cieślak oraz Polski Komitet Olimpijski.

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu byli: Dominika Abram i Jerzy Ochlak.