Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej


Dnia 17 października 2024 roku uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzili ratownicy medyczni Pan Arkadiusz Budka i Pan Tomasz Modrzewski.

Celem szkolenia było wyposażenie uczniów w wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, które umożliwią im reagowanie w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej pomocy przed przybyciem profesjonalnych służb medycznych. Ratownik Arkadiusz Budka omówił prawidłowe wezwanie odpowiednich służb ratunkowych korzystając z numerów alarmowych 112 i 999. Przedstawił najważniejsze informacje, które należy przekazać dyspozytorowi: miejsce zdarzenia, rodzaj zdarzenia, stan poszkodowanego i liczbę poszkodowanych. W dalszej części szkolenia ratownicy zaprezentowali resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO), która może uratować życie osobie, u której doszło do zatrzymania krążenia. Uczniowie mieli możliwość prawidłowego przećwiczenia ucisków na fantomach. Pan Tomasz i Pan Arkadiusz zwrócili szczególną uwagę na sprawdzenie przytomności, ocenę oddechu, wezwanie pomocy, uciskanie klatki piersiowej oraz prowadzenie sztucznych oddechów. Podczas szkolenia omówiono także kilka najczęstszych stanów nagłych, z którymi można się spotkać na co dzień między innymi atak padaczki oraz krwotoki i rany. Wszyscy uczniowie odbyli ćwiczenia praktyczne prawidłowego ucisku na ranę przy tamowaniu krwotoku oraz zabezpieczenie poszkodowanego przed wychłodzeniem. Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej dostarczyło uczestnikom praktycznych umiejętności, które mogą uratować życie w sytuacjach nagłych. Kluczowe jest, aby zachować spokój, ocenić sytuację, nie bać się podjąć działań i pamiętać o wczesnym wezwaniu pomocy. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której szybka reakcja może zadecydować o życiu lub zdrowiu innej osoby. Regularne odświeżanie wiedzy i praktyki w tym zakresie jest niezbędne, aby w razie potrzeby działać pewnie i skutecznie.

Organizatorem szkolenia była Agnieszka Mianecka.

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej


Dnia 11 października 2024 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Brodnicy odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali krótką inscenizację teatralną pt.: „A gdyby tak nauczycieli zabrakło?”. Dowcipne dialogi w odgrywanych przez dzieci scenkach, dotyczyły wizji szkoły, w której roboty zastąpiłyby nauczycieli.

Tego dnia w kierunku nauczycieli i pracowników szkoły popłynęło wiele miłych słów. Wszyscy otrzymali przepiękne kartki z życzeniami. Następnie głos zabrała Pani Wicedyrektor Iwona Roszak, która podziękowała nauczycielom za trud wkładany w wychowanie i kształcenie uczniów, po czym życzyła wszystkim zdrowia, wielu sukcesów oraz radości z czerpanej pracy z dziećmi.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do zapoznania się z wystawą prac zatytułowaną „Nasi Nauczyciele”. Wystawę można zobaczyć do 18 października 2024 roku na holu szkolnym. Apel oraz wystawę przygotowała Anna Wasiak.

Warsztaty rękodzielniczo-florystyczne


W czwartek 10 października uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy odwiedziła Pani Daria Rutka, która poprowadziła warsztaty rękodzielniczo-florystyczne.

Celem przeprowadzonych warsztatów było nie tylko kształtowanie zdolności manualnych uczniów, ale również ich integracja oraz wzbudzanie chęci do poznania świata roślin. Wszyscy uczestnicy zajęć mogli wykonać przepiękne zakładki do książek oraz obrazki. Do obu prac wykorzystywane były suszone kwiaty. Uczniowie pracowali z zaangażowaniem i ogromną cierpliwością. Przy okazji wykonania swoich dzieł uczniowie mogli poznać nazwy kwiatów, ich zapach, a nawet wartości zdrowotne niektórych z nich. Wykonane przez uczniów prace zostały wywieszone na holu szkoły, gdzie tworzą piękną jesienną dekorację.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach rękodzielniczych uczniowie poznali różnorodne techniki, odkrywali swoje talenty, rozwijali wyobraźnię i uczyli się spędzać czas w sposób twórczy i konstruktywny. Organizatorem warsztatów rękodzielniczo-florystycznych była Dominika Abram.

Wystawa „Morskie wspomnienia”


W dniach 26.09-04.10.2024 roku została zorganizowana wystawa „Morskie wspomnienia”, która dała możliwość powrotu do beztroskich i miłych wspomnień z wakacji. Wystawa skierowana była do uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Do organizatora wpłynęło mnóstwo przepięknych, barwnych i pomysłowych prac.

Celem wystawy było:

  • poszerzanie wiedzy na temat zagadnień związanych z morzem,
  • rozwijanie wyobraźni i kreatywnego myślenia,
  • polisensoryczne zapoznanie się z tematyką morską,
  • rozwijanie zdolności manualnych,
  • inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form plastyczno-technicznych.

Wystawa w formie tunelu przedstawiała liczne prace uczniów, natomiast wnętrze instalacji stanowiły elementy sensoryczne pozwalające na zapoznanie się z tematyką morza za pomocą zmysłu wzroku, słuchu, węchu i dotyku.

Konstrukcję tunelu wykonała Klaudia Więcławska oraz Małgorzata Krzykalska. Organizatorem wystawy była Marlena Szefler.

Pasowanie na ucznia


Dnia 3 października 2024 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Brodnicy odbyła się uroczystość związana z przyjęciem  pierwszoklasistów do grona społeczności uczniowskiej. W tym roku szkolnym pięcioro dzieci przystąpiło do Pasowania na Ucznia. Z klasy Klaudii Więcławskiej pasowani byli: Amelia Wiśniewska, Wojciech Lendziona oraz Jakub Rydzyński, z klasy Doroty Jamroży pasowani byli: Igor Sienicki oraz Kajetan Raźniewski. Aby uzyskać zaszczytne miano Ucznia, adepci zostali poddani kilku próbom. Ich celem było sprawdzenie czy są gotowi do złożenia ślubowania. Pierwszym zadaniem było zaprezentowanie swojego piórnika i zeszytu. Następnie każdy z przyszłych uczniów zapisał swoje imię na kartce papieru. Profesor Rozumek zadawał bardzo trudne pytania dotyczące prawidłowego zachowywania się w szkole. Po zaliczeniu wszystkich prób wszyscy obecni na uroczystości wysłuchali wiersza „Abecadło” w wykonaniu Profesora Rozumka, a jako przerywnik muzyczny wystąpiły dwie uczennice z klasy drugiej (Milena Wiśniewska i Barbara Rychlewska), które zaprezentowały układ taneczny do którego zaprosiły całą szkołę. Po złożeniu uroczystego ślubowania, Pani Dyrektor Anna Słomińska dokonała aktu pasowania na uczniów klasy pierwszej. Na zakończenie każdy z uczniów wspólnie ze swoim wychowawcą złożył odcisk swojego palca na  Akcie Pasowania na Ucznia. Organizatorem uroczystości był szkolny Rzecznik Praw Ucznia Jerzy Ochlak (profesor Rozumek).