Dzień Dziecka


Dnia 29 maja 2024 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Brodnicy uroczyście obchodzono Dzień Dziecka. Celem imprezy było wdrożenie wszystkich uczniów do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego, integracji poprzez zabawę, a także tworzenie atmosfery życzliwości, współpracy i współdziałania.

Ten szczególny dzień rozpoczął się przedstawieniem pod tytułem „Czerwony Kapturek”, które przygotowała razem z uczniami Iwona Roszak oraz Jolanta Król. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili społeczność szkolną następujący goście: Starosta Powiatu Brodnickiego Pan Paweł Szramka, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Marek Hildebrandt, Pani Małgorzata Świtalska reprezentująca Burmistrza Miasta Brodnica Pana Jarosława Radacza, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Hanna Dembek, Pani Katarzyna Sarnowska członek Rady Rodziców oraz rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Pani Dyrektor Anna Słomińska oraz goście złożyli dzieciom życzenia z okazji ich święta. Nasi uczniowie otrzymali od zaproszonych gości słodkie upominki, owoce oraz piłki. W tym dniu atrakcją były zabawy na świeżym powietrzu. Wszyscy uczniowie bawili się z wielką radością w wesoły pociąg. Uczniowie i nauczyciele rozegrali też mecze w unihokeja. Wszyscy świetnie się bawili podczas rozgrywek i zabaw sportowych. Po wielu atrakcjach na uczniów czekały lody, słodycze oraz soki. Kolejny raz pyszną pizzę sponsorowała dzieciom i młodzieży Restauracja „Coba”. Dzień Dziecka zakończył się wspólną zabawą przy muzyce. Wszystkie niespodzianki  udało się zorganizować m. in. dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwały: Katarzyna Jackiewicz i Agnieszka Mianecka.

Szkolny konkurs „Trudności o grzeczności”


„Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”

Dnia 28 maja 2024 roku w ramach realizacji programu „Z Kulturą na Ty” odbył się w naszej szkole konkurs pt. „Trudności o grzeczności”. Jego celem było: podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych uczniów, kształcenie umiejętności układania wyrazów i zdań, doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy. W trudnych zmaganiach konkursowych wzięło udział ośmioro uczniów: dwoje ze Szkoły Podstawowej Specjalnej i sześcioro ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.

Szkołę Podstawową Specjalną reprezentowały:

  • Martyna Bieżuńska – klasa III,
  • Maria Czepek – klasa IV,

Natomiast Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy:

  • Maciej Wiśniewski – klasa I,
  • Fabian Wysocki – klasa I,
  • Sebastian Zajdel – klasa II,
  • Oliwia Policht – klasa II,
  • Konrad Gałusza – klasa III,
  • Karolina Cholewczyńska – klasa III.

Uczestnicy konkursu otrzymali do wypełnienia karty pracy z zadaniami sprawdzającymi wiedzę i umiejętności z ortografii, układania zdań i wyrazów z rozsypanek oraz czytania ze zrozumieniem. Każdy z uczestników miał do wykonania cztery pisemne zadania konkursowe. Poprawność wykonanych zadań oceniła Komisja Konkursowa.

Oto wyniki rywalizacji :

I miejsce:

  • Oliwia Policht – klasa II Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy

II miejsce:

  • Fabian Wysocki – klasa I Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy

III miejsce:

  • Konrad Gałusza – klasa III Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
  • Karolina Cholewczyńska – klasa III Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów! Konkurs przygotowały Iwona Zarębska i Jolanta Król.

Wycieczka do Lawendowej Polany w Szabdzie


W dniu 17 maja 2024 r. odbyła się wycieczka do Lawendowej Polany w Szabdzie. Uczestnikami były klasy: I-III, II-III, IV-VI, IV-VIII i VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej pod opieką wychowawców. Głównym celem wycieczki była integracja uczniów podczas zabawy połączonej z rywalizacją sportową oraz wspólny udział w zajęciach warsztatowych.

Pierwszym punktem programu wycieczki było wykonanie świecy w słoiku, która będzie prezentem na Dzień Mamy. Uczniowie mieli do dyspozycji wosk sojowy o zapachu róży i lawendy, a także suszone kwiaty. Podczas pracy trzeba było wykazać się dużą dozą cierpliwości, gdyż kolejne fazy produkcji świecy polegały na dolewaniu kolejnych, kolorowych warstw wosku. Efekty końcowe zadziwiły nawet właścicielkę Lawendowej Polany, Panią Danutę Wiśniewską.

Kolejnym punktem było zwiedzanie plantacji lawendy. Uczniowie dowiedzieli się o sposobie uprawy lawendy, o gatunkach oraz o wykorzystaniu tej rośliny do produkcji kosmetyków, olejków, a także do wyrobu pysznego soku.

Po spacerze wśród lawendy nadszedł czas na kiełbaski z grilla. Posiłek dał uczestnikom wycieczki zastrzyk energii, którą wykorzystali w trakcie zabaw na świeżym powietrzu. Rywalizacja między klasami polegała na grze w Bingo, kręceniem kołem hula-hop oraz rzucie do celu woreczkami z grochem. Zwycięzcą międzyklasowego współzawodnictwa została klasa Iwony Roszak. Wszystkim uczniom zostały wręczone nagrody i drobne upominki.

Organizatorem wycieczki był Jerzy Ochlak.

 

Dzień Matki


Dnia 24 maja 2024 r. w Zespole Szkół Specjalnych obchodziliśmy jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt – Dzień Matki. Celem spotkania było pielęgnowanie tradycji świętowania „Dnia Matki”. Na wstępie, wszystkie mamy zostały serdecznie powitane przez organizatorów i uczniów. Cała uroczystość była wzruszającym montażem słowno-muzycznym. Nie zabrakło wierszy i piosenek poświęconych wszystkim mamom.

Część artystyczna została otwarta przez Fabiana Wysockiego, ucznia I klasy Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, następnie Artur Zieliński uczeń klasy IV klasy Szkoły Podstawowej wyrecytował przepiękny wiersz mówiący o bezwarunkowej matczynej miłości. Następnie swoim talentem podzielili się młodsi uczniowie wraz nauczycielami, którzy z charakterystyczną dla siebie żywiołowością, zatańczyli do akompaniamentu różnych piosenek, gdzie przewodnim tematem była mama. W tym samym kontekście był utrzymany kolejny występ Marzeny Knorps, i Moniki Borkowskiej, które wraz z uczniami odtworzyły układ taneczny do akompaniamentu piosenki ,,Mama” w wykonaniu zespołu „Queen”. O niepowtarzalności uczucia, jakim darzą nas matki opowiadał wiersz przedstawiony przez Marię Czepek uczennicę IV klasy Szkoły Podstawowej Specjalnej. Kolejną częścią uroczystości był taniec do piosenki „Bratnie dusze” w wykonaniu uczniów, który poprowadziła Jolanta Onak. Miłym zaskoczeniem było wystąpienie Afrykańskiego Magika w rolę którego wcielił się Jerzy Ochlak, który  swoim talentem rozbawił publiczność oraz wprowadził uczestników w świat wielkiej magii. Kolejnym elementem uroczystości był wspólny taniec uczniów wraz z rodzicami poprowadzony przez Milenę Wiśniewską do pięknej piosenki Majki Jeżowskiej ,,Dłonie”. Następnie wszyscy uczniowie obdarowali swoje Mamy wykonanymi własnoręcznie lub z pomocą upominkami – były to serduszka wykonane z koralików dekoracyjnych.

Na zakończenie Pani Dyrektor Anna Słomińska podziękowała uczniom za piękny występ oraz złożyła serdeczne życzenia wszystkim Mamom uczestniczącym w uroczystości. Atmosfera była wspaniała – wzruszająca, ale i pełna radości. Apel zorganizowała Jolanta Onak.

Wycieczka do Parku Krajobrazowego w Górznie


W dniach 17-18 maja 2024 r.  odbyła się dwudniowa wycieczka w ramach  nieodpłatnych warsztatów z projektu dla młodzieży organizowanych przez Regionalny Ośrodek Zrównoważonego Rozwoju w Hotelu Wilga w Górznie. Uczestnikami były klasy: I-III, I-III i III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy pod opieką wychowawców.  Głównym celem wycieczki była edukacja ekologiczna poprzez prowadzone ćwiczenia na trasach przyrodniczych Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, oraz ścieżkach dydaktycznych Górzna.

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu w pięknych i nowoczesnych pokojach uczniowie zostali poczęstowani dwudaniowym obiadem wraz z deserem. Następnie pod opieką przewodnika turystycznego Pana Łukasza Kanieckiego, cała grupa udała się na szlak ścieżką przyrodniczą Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Pan Łukasz oprowadził młodzież po  miejscach w parku, do których można wejść tylko z przewodnikiem. Opowiedział o wielu ciekawych zjawiskach dotyczących naszej przyrody. Uczniowie dowiedzieli się, że nie muszą wyjeżdżać w wysokie partie gór, aby spotkać np. czosnek niedźwiedzi lub szczawik zajęczy które są wykorzystywane w wykwintnych kuchniach Europy. Podczas wycieczki młodzież mogła zobaczyć wiele gatunków drzew, które są pod ochroną.

Po powrocie ze szlaku uczniowie pod opieką opiekunów integrowali się w świetlicy hotelowej podczas gier dydaktycznych. Następnie udali się na wykwintną kolację do restauracji hotelowej.

W godzinach wieczornych na uczestników warsztatów czekała kolejna niespodzianka w postaci wspólnego biesiadowania przy grillu w altance hotelowej z widokiem na piękny pejzaż jezior, pagórków i wzgórz górznieńskich.

Kolejnego dnia młodzież po śniadaniu wychodziła wraz z przewodnikiem Panem Łukaszem zwiedzać Górzno i podziwiać walory kulturowe i historyczne miasteczka. Po powrocie z trasy uczniowie dostali drugie śniadanie w postaci zapiekanki oraz jabłka. Uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do swoich domów.

Organizatorem  wycieczki była Barbara Sobieszyńska, a całodobową opiekę nad młodzieżą sprawowali: Agnieszka Mianecka, Katarzyna Jackiewicz i Michał Gutkowski.