Dnia 29 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół Specjalnych odbyło się spotkanie przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji w Brodnicy – mł. asp. Izabeli Rapickiej i sierż. sztab. Pawła Dominiaka z uczniami Szkoły Podstawowej Specjalnej oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Tematem zajęć były konsekwencje łamania prawa przez nieletnich oraz osoby dorosłe. Policjanci omówili przykłady różnych zachowań, które są zabronione przez prawo obowiązujące w naszym kraju. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali, jak policja i sąd może ukarać za nieprzestrzeganie prawa. Prowadzący spotkanie zwrócili szczególną uwagę na bezpieczne zachowania na drodze, niebezpieczeństwa czyhające na użytkowników Internetu, kradzieże, wagary, niszczenie mienia, stosowanie agresji słownej i fizycznej. Przypomnieli również o podstawowych obowiązkach każdego ucznia: regularnym uczęszczaniu do szkoły, odpowiednim zachowaniu wobec rówieśników i osób dorosłych. Spotkanie zorganizowała pedagog szkolny Katarzyna Jackiewicz.
I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej
W dniu 25 kwietnia 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej w Brodnicy wzięli udział w I Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej Szkół Specjalnych, organizowanym przez Zespół Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie.
Celem konkursu było przede wszystkim umożliwienie zaprezentowania umiejętności wokalnych uczniów, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, a także twórcza wymiana doświadczeń muzycznych wśród dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Ponadto młodzi artyści, mieli również okazję do zintegrowania się z uczniami innych szkół, podczas zabaw, które odbywały się w czasie imprezy.
Konkurs miał charakter otwartego przeglądu, w którym wzięli udział uczniowie z siedmiu szkół specjalnych naszego województwa, tj. z Torunia, Grudziądza, Świecia, Szubina, Lipna, Rypina oraz Brodnicy. Reprezentanci poszczególnych szkół, mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów w dwóch kategoriach: występ grupowy, gdzie udział mogły wziąć max. 4 osoby oraz występ indywidualny. Szkołę Podstawową Specjalną w Brodnicy pod kierunkiem nauczycieli Marty Kamińskiej oraz Beaty Górskiej, dumnie reprezentowali: Hubert Drożdżyński – uczeń klasy VI, Sandra Sikorska – uczennica klasy VI oraz Seweryn Jaroszewski – uczeń klasy VIII. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Honorowy patronat konkursu objął Pan Jarosław Sochacki – Starosta Rypiński. Organizatorem wyjazdu była Marta Kamińska.
Wyjście do Zakładu Aktywności Zawodowej
W dniu 25 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wraz z opiekunami w ramach realizacji programu doradztwa zawodowego odwiedzili Zakład Aktywności Zawodowej w Brodnicy. Główne zasady funkcjonowania placówki przedstawił młodzieży Pan Dyrektor Kazimierz Gutowski. Zakład Aktywności Zawodowej od wielu lat prowadzi działalność hotelarsko-gastronomiczną, usługi parkingowe, transport osób oraz catering. Placówka zatrudnia przede wszystkim osoby niepełnosprawne, które oprócz wykonywania powierzonych obowiązków korzystają w zakładzie z rehabilitacji ruchowej. Podstawowym celem działalności placówki jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do pracy na otwartym rynku. Pan Gutowski pokazał uczniom m.in. pokoje hotelowe, salę rehabilitacyjną oraz sale konferencyjne. Natomiast pracownicy opowiedzieli o zadaniach, które wykonują w kuchni i podczas sprzątania pokoi. Wyjście zorganizowała pedagog szkolny Katarzyna Jackiewicz.
Wycieczka do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych
Dnia 24 kwietnia 2024 r. uczniowie klas I-II i I-III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali na wycieczkę do Miejsca Inicjatyw Pozytywnych w miejscowości Kacze Bagno. Głównym celem wycieczki był udział w warsztatach pieczenia chleba i w warsztatach ceramicznych oraz nauka gry na afrykańskich bębnach.
Pobyt w ośrodku edukacyjno-kulturalnym uczestnicy rozpoczęli od zapoznania się z tym wyjątkowym miejscem. Następnie uczniowie zawitali do świata aromatycznego wypieku odkrywając sposoby pieczenia oraz niezbędne artykuły potrzebne do wyrobu chleba. Wszyscy mieli możliwość samodzielnego wyrabiania ciasta i poznania technik formowania chleba. Następnie pod okiem instruktora pieczywo trafiło do pieca. Warsztaty pieczenia chleba to doskonała okazja do nauki nowych umiejętności, spędzenia czasu z innymi osobami i cieszenia się smakiem domowego pieczywa.
W kolejnej części uczestnicy wycieczki poznali rytm i energię afrykańskiej muzyki grając na bębnach. Był to nie tylko warsztat muzyczny, ale również warsztat komunikacji, w którym każda osoba mająca przed sobą bęben miała możliwość wyrażenia swoich emocji i uczuć przy pomocy dźwięków. Grupa spędziła cenny czas na tworzenie własnej twórczości.
Następnie, uczestnicy odkrywali magię tworzenia z gliny podczas warsztatów ceramiki. Każdy miał okazję wykonać własne unikatowe dzieła, zdobywając jednocześnie podstawowe umiejętności rzeźbienia i formowania. Na tych zajęciach grupa poznała historię gliny, sposoby pozyskiwania, a także dalsze etapy pracy, tak aby glina osiągnęła formę użytkową. Uczniowie poznali najprostsze zasady budowania z gliny. Samodzielnie każdy zdecydował o tym, jaki kształt oraz formę przybierze jego masa rzeźbiarska. Praca w glinie pobudziła wyobraźnię i kreatywność uczniów, rozwinęła sprawność manualną oraz koncentrację uwagi.
Po warsztatach zainteresowane osoby zakupiły pamiątki związane z tym miejscem. Pod koniec pobytu uczestnicy wycieczki zjedli ciepłe kiełbaski z własnoręcznie upieczonym chlebem i surówką. Przed odjazdem zostało wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie. Młodzież aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w warsztatach. Podczas pobytu w ośrodku uczniowie doznali niezapomnianych wrażeń rozwijając swoje zainteresowania. Kierownikiem wycieczki była Marzena Knorps.
Wycieczka do kina na „Podróż do Krainy Jutra”
Dnia 24 kwietnia 2024 roku uczniowie klas IV, IV-VII i VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej wraz z wychowawcami i opiekunami pojechali do kina „Bałtyk” w Rypinie. Uczniowie wcielili się w rolę widzów i obejrzeli projekcję filmu „Podróż do Krainy Jutra”. Głównym celem wyjazdu było kształtowanie zasad poprawnego zachowania się w środkach transportu oraz ćwiczenie zasad savoir vivre w miejscach publicznych. Młodzi widzowie mogli zakupić samodzielnie bilety w kasie kina i wspólnie z rówieśnikami przenieść się do tytułowej „Krainy Jutra”, w której przyjaźń głównych bohaterów przechyla szalę zwycięstwa dobra nad złem. Pełni wrażeń z udanego wyjazdu, z uśmiechem na twarzy, uczniowie wrócili do szkoły na dalsze zajęcia. Organizatorem wyjazdu była Anna Wasiak.