Warsztaty klasowe „Zając wielkanocny”


Święta Wielkanocne to czas rodzinnego ciepła, miłości i radości. Z tej okazji we wtorek 26 marca 2024 roku w klasie I-III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy odbyły się warsztaty z udziałem rodziców.

Celem warsztatów było:

  • zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami dotyczącymi Świąt Wielkanocnych,
  • zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach świątecznych,
  • rozwijanie umiejętności podejmowania aktywności twórczej,
  • rozwijanie poczucia estetyki i rozbudzanie wyobraźni,
    doskonalenie sprawności manualnych,
    czerpanie radości ze wspólnie spędzonego czasu.

Uczniowie wraz ze swoimi rodzicami mieli za zadanie udekorować drewniane zajączki, które ozdobili różnymi materiałami, m.in. pisankami z papieru, piórkami, wstążkami, pomponami, naklejkami, piankami brokatowymi oraz kwiatkami filcowymi. Na warsztatach uczniowie mieli szansę dowiedzieć się, jak łączyć ze sobą różne materiały. Możliwość własnoręcznego wykonania świątecznej ozdoby była dla każdego źródłem ogromnej satysfakcji. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Spotkanie to było nie tylko wspaniałą okazją do wykonania wielkanocnej ozdoby, ale przede wszystkim służyło integracji chłopców, rodziców i wychowawcy klasy we wspólnych działaniach. Warsztaty motywowały uczestników do artystycznego spojrzenia na świat, przez co rozwijały zdolności manualne, a także wspaniale pobudziły wyobraźnię. Warsztaty wielkanocne dały niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy. Dzięki warsztatom uczestnicy mogli pochwalić się efektami swojej pracy, gdyż wykonali niepowtarzalne zające, które będą piękną świąteczną ozdobą w szkole lub w domu. Uczniowie po zakończonych warsztatach otrzymali upominki z okazji świąt. Organizatorem warsztatów była Marzena Knorps.

Wystawa „Najładniejsza ozdoba wielkanocna”


Wielkanoc jest dla nas jednym z najważniejszych świąt. Naszą radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa wyrażamy przez liczne zwyczaje i tradycje, a przyozdabiając nasze domy wprowadzamy do nich świąteczną atmosferę. Celami wystawy było kultywowanie zwyczajów i tradycji Wielkanocnych oraz rozwijanie kreatywności artystycznej uczniów.

W dniach od 20.03-05.04.2024 r. z okazji Świąt Wielkanocy w Zespole Szkół Specjalnych w Brodnicy została zorganizowana wystawa na najładniejszą ozdobę wielkanocną. Zadaniem uczestników było wykonanie dekoracji świątecznej dowolnymi technikami. W wystawie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brodnicy.

Ozdoby wykonane przez uczniów zostały wyeksponowane i zaprezentowane  na holu szkolnym. Organizatorem wystawy była Barbara Przeracka, a współorganizatorami: Barbara Sobieszyńska, Agnieszka Mianecka i Emilia Wojtera.

Warsztaty klasowe „Moja ozdoba wielkonocna”


W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy w poniedziałek 25 marca 2024 roku w klasie  IV Szkoły Podstawowej Specjalnej odbyły się warsztaty z rodzicami pod tytułem „Moja ozdoba wielkonocna”. Celem zajęć było przypomnienie i utrwalenie wiadomości o symbolach wielkanocnych, rozwijanie sprawności manualnych oraz rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej.

Głównym zadaniem uczniów podczas warsztatów było wykonanie ozdobnego jajka wielkanocnego. Podczas wykonania tej pracy uczniowie rozwijali twórczość i kreatywność, a także doskonalili umiejętność współpracy i współdziałania w grupie. Każdy z uczniów miał możliwość skorzystania z przygotowanych wcześniej pomocy i przyborów m.in.: tekturowych i drewnianych szablonów, jaj i kolorowych motywów wielkanocno-wiosennych do ozdoby. Była to możliwość wspólnej pracy poprzez twórczość artystyczną, która sprawiła dużo radości uczniom i rodzicom.

Warsztaty wielkanocne poprowadziła Pani Fortunata Płusa wraz z wychowawcą klasy. Podczas warsztatów, osoby prowadzące wraz z rodzicami i uczniami, mieli możliwość opowiedzenia o tradycjach i zwyczajach świątecznych, które panują w ich domach. Forma warsztatowa pozwoliła uczniom w sposób aktywny przyswoić i utrwalić sobie wiedzę o naszych regionalnych i polskich tradycjach, związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

Na zakończenie uczniowie podziękowali za wspaniałą lekcję wręczając Pani prowadzącej własnoręcznie wykonane prace plastyczne. Organizatorem warsztatów była Milena Wiśniewska.

Warsztaty klasowe „Wianek wielkanocny”


W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi w poniedziałek 25 marca w klasie I-III  Szkoły Podstawowej Specjalnej odbyły się warsztaty wielkanocne z udziałem rodziców. Celem warsztatów było kultywowanie zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych, rozwijanie kreatywności artystycznej uczniów oraz rozwijanie sprawności manualnych.
Głównym zadaniem podczas warsztatów było wykonanie wianka wielkanocnego. Rodzice wraz z dziećmi korzystali z dostępnych materiałów tj. jajka styropianowe, piórka, zajączki styropianowe, wstążki praz sztuczne kwiaty. Dzięki różnorodności dostępnych materiałów dzieci mogły rozwijać swoją wyobraźnie. Uczniowie wraz z rodzicami wykonali piękne wianki, które ozdobią ich drzwi. Spotkanie wprowadziło wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt. Organizatorem warsztatów była Klaudia Więcławska.

Nadeszła wiosna!


Dnia 22 marca 2024 r.  uczniowie z klasy IV Szkoły Podstawowej Specjalnej w ramach programu zajęć z funkcjonowania osobistego i społecznego założyli swój wiosenny ogródek klasowy. Głównym celem tego wydarzenia było poznanie różnego rodzaju nasion i roślin, które z nich wyrosną, poszerzenie wiedzy przyrodniczej o nazwy pierwszych wiosennych kwiatów oraz wzbudzanie poczucia estetyki poprzez sadzenie roślin. Uczniowie wspólnie z wychowawcą klasy posadzili bratki, a także zasadzili cebulkę w doniczkach. Klasa małymi krokami realizuje elementy Planu Daltońskiego, kierując się samodzielnością i obserwacją. Po starannym wykonaniu zadania, polegającym na posadzeniu roślinki, każdy uczeń zabrał doniczkę z kwiatkiem i cebulką do domu, gdzie będzie mógł stosować poznane zasady dbania o roślinę. Ponadto w domu uczniowie będą mieli także możliwość dalszej obserwacji i wzrostu posadzonych przez nich cebulek. Zajęcia z elementami Planu Daltońskiego zrealizowała Milena Wiśniewska.