Wizyta w przychodni okulistycznej oraz w salonie optycznym


Dnia 27 października 2022 roku uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy klasy I-II oraz klasy IV-VI Szkoły Podstawowej Specjalnej uczestniczyli w wyjściu tematycznym: „wpływ zdrowego odżywiania się i aktywnego trybu życia na wzrok ”.

Celem wyjścia było poznanie pracy lekarza okulisty/optometrysty, a także  wpływ zdrowego trybu życia oraz prawidłowego odżywiania się na nasz wzrok. Uczniowie pod opieką wychowawców udali się do pobliskiej przychodni NOVAMED w Brodnicy, gdzie mieli okazję poznać osobiście okulistę/optometrystę Pana doktora Mateusza Grążawskiego. Młodzież mogła z bliska zobaczyć gabinet okulistyczny oraz sprzęt służący do badania oczu: autorefraktometr, lampę szczelinową, polomierz oraz kasetę okulistyczną. Pan doktor pokazał i wyjaśnił działanie nowoczesnego „Laseru Easyscan”, który bada dno oka, mierzy ciśnienie w oku oraz wykrywa żółtą plamkę.

Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest jedzenie warzyw zwłaszcza zielonych i czerwonych  w naszej diecie, które dzięki swoim właściwościom i witaminom poprawiają nasz wzrok.

Młodzież podczas tej wizyty mogła z bliska zobaczyć pracę optyka. Dowiedzieli się jaka jest różnica między okulistą, optometrystą, a optykiem. Pracownicy salonu Pani Małgorzata Jadzińska i Pani Iwona Pachnik umożliwiły uczniom przymierzanie i dopasowywanie okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych w zależności od kształtu twarzy i urody różnego rodzaju.

Uczniowie na koniec wizyty w salonie optycznym zostali obdarowani prezentami za które bardzo serdecznie podziękowali.

Ostatnim celem wyjścia był jesienny spacer oraz siłownia na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli okazję w piękną pogodę poćwiczyć oraz poprawić kondycję oczu podczas zażywania naturalnej witaminy „D” pochodzącej ze słońca. Po ćwiczeniach i zaczerpnięciu świeżego powietrza  uczniowie wraz z opiekunami wrócili na zajęcia do szkoły. Organizatorem wyjścia była Barbara Sobieszyńska.