„Ciągle idziemy do przodu, otwieramy nowe drzwi i robimy nowe rzeczy, ponieważ jesteśmy ciekawi, a ciekawość prowadzi nas nowymi ścieżkami.” (Walt Disney)


Uczniowie klasy IV-VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej i klasy I-III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w dniu 7 października 2022 roku wybrali się wraz z nauczycielami do obserwatorium astronomicznego znajdującego się przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy. Celem wyjścia do astrobazy było rozbudzanie zainteresowań astronomicznych młodzieży.

Uczniów przywitała Pani Agnieszka Ziółkowska, która jest lokalnym koordynatorem astrobazy. W związku z idealnymi warunkami pogodowymi Pani Agnieszka zaprosiła uczniów i nauczycieli na taras obserwacyjny, gdzie przez teleskop słoneczny Coronado PST 40/400 mogli obserwować tarczę Słońca. Największą ciekawość uczniów budziła zdalnie otwierana i zamykana kopuła oraz znajdujący się tam automatyczny teleskop Meade LX 200 14”.  W kolejnej części spotkania Pani koordynator pokazała uczniom sterownię ze stanowiskami komputerowymi, gdzie przeprowadziła krótką prelekcję astronomiczną i zaprezentowała zdjęcia najciekawszych zjawisk astronomicznych. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego na tarczy słońca są widoczne ciemne plamy i jaki astronomiczny program komputerowy pozwoli im na oglądanie realistycznego nieba w 3D.  Pani Ziółkowska przeniosła uczniów w czasie do 25 października i pokazała jedno z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych zjawisk astronomicznych w 2022 roku mianowicie głębokie częściowe zaćmienie Słońca. Uczniowie dostali również cenne wskazówki dotyczące obserwacji tego zjawiska na boisku szkolnym w tym dniu. Wyjście do obserwatorium astronomicznego rozbudziło na tyle ciekawość uczniów, że postanowili je ponownie odwiedzić wraz z rodzicami w czasie poniedziałkowego dyżuru astrobazy. Inicjatorem wyjścia do obserwatorium była Monika Rochewicz.